Evcil Tavşan Kış Uykusuna Yatar Mı?

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği olarak tavşan sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği birçok konu hakkında bilgi vermiştik. Tavşan ne yerse ölür, tavşan kaç yavru yapar, erkek tavşan yavrulara zarar verir mi ve tavşan kaç yıl yaşar gibi soruların birçoğuna daha önce cevap vermiştik. Linkler üzerinden bu yazılara da ulaşabilirsiniz.

Bugünkü rehber içeriğimizde ise sizler için tavşan kış uykusuna yatar mı sorusuna yanıt verdik. Özellikle tavşan fiyatları içeriğimizi okuduktan sonra Hollanda lop tavşanı vb. bir evcil tavşan satın almayı düşünen kişilerin bu içeriğimizi iyi bir şekilde okumasını öneriyoruz.

Tavşan Kış Uykusuna Yatar Mı?

Tavşanlar kemirgen statüsünde yer alan canlılardır. Bu nedenle bir kedi ya da köpek kadar sık beslenmezler. Hal böyle olunca evine ilk kez tavşan getirecek olan kişiler bazı konularda tereddüt yaşayabiliyor. Bunlardan biri de tavşanların kış uykusuna yatma meselesidir.

Tavşanlar bir hamster ya da Gine domuzu gibi kemirgen canlılardır. Ancak bu kemirgenlerden farklı olarak kış uykusuna yatmazlar. Peki kışları neden doğada kır tavşanı vb. yabani tavşan göremiyoruz? Gelin bu konuya bir açıklık getirelim 😊

Soğuk havalarda kır tavşanı gibi doğal hayatta yaşayan tavşanlar kendi kazdıkları inlere, ağaç kovuklarına vb. yerlere saklanırlar. Gerekmediği sürece yuvalarından çıkmayan tavşanlar soğuk kış süresince yavru tavşan bakımı ile ilgilenir ve onları beslerler ve havaların ısınmasını beklerler.

Bu esnada kış uykusuna yatmayan tavşanlar metabolizmalarını yavaşlatarak olabilecek en iyi şekilde enerjilerini korur ve ölmezler. Peki bu durum evcil tavşanların özellikleri içerisinde de yer alıyor mu?

Elbette hayır. Çünkü evcil tavşanlar onlar için hazırlanmış yapay tavşan evi içerisinde kalırlar. Hem tavşan yemi sıkıntısı hem de sıcaklık açısından sıkıntı yaşamadıkları için evcil tavşanlar kışları da aktifliğini korur. Bu durum Hollanda lop tavşanı cinsinden tutun da Angora tavşan cinslerine kadar hepsi için geçerlidir.

tavşan kış uykusuna yatar mı
tavşan kış uykusuna yatar mı

Evcil Tavşanlar Kış Uykusuna Yatar Mı?

Daha önce bu soruyu yanıtlamıştık. Kısaca cevabımız hayır. Evcil tavşanlar herhangi bir enerji koruma iç güdüsü geliştirmeyeceği için tavşan evleri içerisinde kışları da aktivitelerini sürdürür. Belki doğadan getirdiğiniz bir tavşan ilk etapta uyum sorunu yaşayacaktır ancak zamanla onun da geçeceğini söyleyebiliriz.

Kemirgen Kış Uykusuna Yatar Mı?

Evet birçok kemirgen türü kış uykusuna yatmaktadır. Bu onların bir iç güdü ile sergilediği bir harekettir. Kışları ısınmakta ve beslenmekte sorun yaşayacak olan bazı kemirgen türleri kendilerine bir yuva hazırlayarak kışı orada geçirirler. Tavşanlar kış uykusuna yatmayan kemirgen türlerindendir.

Tavşan Kışın Üşür Mü?

Tavşanlar kışları üşüyebilir. Her ne kadar kalın tüyleri olsa da (özellikle Angora tavşanı) çok soğuk havalarda üşüyebilir ve hatta hipotermiden dolayı hayatını kaybedebilir. Şimdi anladınız mı tavşan kaç yıl yaşar içeriğimizde evcil tavşanların neden daha fazla yaşadığını söylediğimizi 😊 Evcil tavşanlar kışları çok soğuk havalar ile karşı karşıya kalmadığı için herhangi bir hipotermi riski geçirmezler.

Tavşan Kaç Derece Soğuğa Dayanır?

Tavşanlar 5 – 6 dereceye kadar dayanan kemirgen türlerindendir. Ancak bu demek değildir ki 5 – 6 derecelik sıcaklarda tavşanlar rahatça yaşayabilir.

Bu sıcaklık değerlerinde tavşanların hareketi azalır ve metabolizması yavaşlar. Bu nedenle böyle bir durum ile karşılaştığınızda tavşanınızı hemen koruma altına almalısınız ki tavşan hastalıkları açısından risk altında kalmayın.

Tavşan Kışın Ne Yer?

Pekii kışları tavşan yemi nasıl olmalı?

Kışın tavşanlar için özel bir beslenme düzeni oluşturmanıza gerek yok desek? Çünkü bu canlılar yılın her döneminde aynı besinleri tüketebilir. Kemirgenmarket.com web sitemizden alacağınız tavşan yemi ile tavşanlarınızı 12 ay boyunca besleyebilirsiniz.

Tavşanlar Uyur Mu?

Tavşanlar elbette uyur 😊 Hatta en çok uyuyan hayvanlar arasındadır diyebiliriz. Gün içerisinde hareketliliği nedeniyle yorulmaya başlayan tavşanlarınızın havanın kararmasıyla birlikte uykuya daldığını pek çok kez görebilirsiniz.

Tavşanlar Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Arasında Mıdır?

Kışları ısınmakta ve beslenmekte sorun yaşayacak olan bazı kemirgen türleri kendilerine bir yuva hazırlayarak kışı orada geçirirler. Tavşanlar kış uykusuna yatmayan kemirgen türlerindendir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?