Angora Tavşanı Irkı Özellikleri ve Bakımı

Angora tavşanı Türkiye’ye özgü bir tavşan ırkıdır. Daha çok yünü için beslenen ve boyutları ile dikkat çeken bu tavşan ırkı aynı zamanda evcil hayvan olarak da beslenirler.

Angora Tavşanı Irkı

Angora tavşanları uzun, parlak ve ipeksi tüyleri ile tanınan bir tavşan ırkıdır. Türkiye kökenlidir ve adını Türkiye’nin Ankara şehrinden almıştır. Yumuşak ve kabarık tüyleri özellikle lüks kıyafetlerin yapımında kullanılan angora yünü olarak bilinir.

Angora tavşanları doğal olarak uzun tüylere sahip oldukları için düzenli tımar ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüylerinin taranması dolaşık ve düğümlü bölgelerin çözülmesi ve temizlenmesi gereklidir. 

Angora tavşanları sıcak iklimlerde yaşamaya uygun değildirler ve sıcak havalarda stres yaşayabilirler. Bu nedenle evde beslenen angora tavşanları uygun bir ortamda tutulmalıdır.

Angora Tavşanı Özellikleri

Angora tavşanlarının özellikleri diğer tavşan ırklarına oranla daha belirgindir. Aşağıda en belirgin Ankara tavşanı özelliklerini sizler için listeledik;

 • Angora tavşanlarının en belirgin özelliği tüylerinin sıklığı ve fazlalığıdır. Bir Hollanda Lop tavşanı ile kıyaslandıklarında oldukça fazla tüye sahip oldukları görülür. Bu nedenle angora tavşanları tüyleri için yetiştirilir.
 • Angora tavşanları boyut olarak da diğer tavşanlardan farklıdır. Özellikle Mini lop tavşanlarına oranla daha fazla kütleye sahiptirler. Bu nedenle etlik tavşan ırkı olarak da besleyenler vardır.
 • Genellikle sessiz ve sakin tavırları vardır. Bu nedenle evde beslenmeleri için uygun olabilirler.

Angora Tavşanı Ve Ankara Tavşanı Aynı Mı?

Angora tavşanı ve Ankara tavşanları aynı ırktır. Angora tavşanı, Türkiye’de yetiştirilmesi sebebiyle adını Ankara şehrinden almıştır.

Ankara – Angora Tavşanı Fiyatları

Angora tavşanı fiyatları için net bir rakam vermemiz ne yazık ki doğru olmayacaktır. Çünkü fiyatların belirlenmesinde pek çok unsur etkili olacaktır. Tavşanın cinsiyeti, yaşı, yün verimliliği ve genetiği gibi pek çok faktör fiyatların belirlenmesinde etkilidir.

Türkiye’de Angora Tavşanı Çiftliği Var Mı? Angora Tavşanı Yetiştiriciliği

Evet, Türkiye’de Angora tavşanı çiftlikleri bulunmaktadır. Özellikle Ankara, Bursa, Konya, İzmir ve Kayseri gibi illerde Angora tavşanı yetiştiriciliği yapılır. Bu tavşanların tüyleri, özellikle el dokuması halı ve tekstil ürünlerinde kullanılmak üzere işlenir.

Angora Tavşanı Yünü Ne İşe Yarar?

Angora tavşanı tüyleri kaliteli ve lüks bazı ürünlerin yapımında kullanılır. Yünün kalitesine ve uzunluğuna göre farklı ürünlerde bu yünleri görebiliriz. Kalitesi arttıkça yünün fiyatları da artış gösterir.

Angora Tavşanı Yünü Fiyatları

Angora tavşanı tüyü fiyatları için bir rakam söylemek zor olacaktır. Çünkü bu tüyler genellikle işlendikten sonra bir ürün haline getirilip o şekilde satışa sunuluyor. fiyatların belirlenmesinde kullanılan yün miktarı, yünün kalitesi ve ürün tipi gibi pek çok özellik göz önünde bulundurulur.

Angora Tavşanı Türkiyede Var Mı?

Elbette. Angora tavşanını Türkiye’nin pek çok noktasında bulabilirsiniz. Özellikle Kayseri gibi Angora tavşanı çiftliklerinin olduğu noktalarda bu tavşanları kolayca bulabilirsiniz.

Angora Tavşanı Ne İle Beslenir?

Angora tavşanları yüksek kaliteli yemlerle beslenir. Ancak beslenmelerinde sadece yem eklemek onların sağlıklı olmaları için yeterli değildir. Beslenme programlarına sebzeler, meyveler, yulaf ezmesi, taze su ve vitamin takviyeleri de dahil edilmelidir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?