Dişi Bir Tavşan Yılda Kaç Kez Doğurur?

Daha önceki birçok içeriğimizde tavşanların üremesi ile ilgili vermiştik. Bugünkü içeriğimizde de tavşan yılda kaç kez doğurur sorusuna yanıt verdik. Aslında bu sorunun cevabını tavşan kaç yavru yapar ve tavşan adet görür mü içeriklerinde vermiştik ancak gelin biraz daha detaya inerek bilgi sahibi olalım.

Tavşanlar Nasıl Doğurur?

Dünyadaki bütün tavşan cinsleri memeliler kategorisinde sınıflandırılan canlılardandır. Dolayısıyla tavşanlar vajinal doğum yoluyla yavru tavşanları dünyaya getirir. Östrus döneminin ardından çiftleşen dişi ve erkek tavşan 4 ila 5 hafta içerisinde yavru sahibi olur.

Bazı kişiler tavşan yumurtlar mı şeklinde sorular yöneltebilmektedir. Tabii ki de böyle bir durum söz konusu değil. Diğer kemirgen cinslerinde olduğu gibi tavşanlar da yavrularını canlı olarak dünyaya getirir. Daha sonraki süreçte de yavru tavşan bakımı yaparlar.

Tavşan Yılda Kaç Kez Doğurur?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça değişken. Çünkü birçok faktör tavşanların doğum verimliliğini değiştirmektedir. Tavşan ırkı, tavşanın erkeğe ulaşması, tavşanın genel sağlık durumu ve beslenmesi gibi birçok faktör yıllık doğum verimliliğini etkilemektedir.

Dişi Bir Tavşan Yılda Kaç Kez Doğurur
Dişi Bir Tavşan Yılda Kaç Kez Doğurur

Ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse tavşanların yılda 2 ila 3 kere doğum yaptığını söyleyebiliriz. Eğer dişi ve erkek tavşanlar sürekli yan yana ise yılda 3’e varan doğum sayıları ile karşılaşmak mümkün.

Tavşan Kaç Yaşında Doğurur? Tavşan Kaç Ayda Doğurur?

Tavşanlar 6 aylık olduktan sonra cinsel açıdan olgunluğa erişirler. Bu süreçten sonra erkekler ile çiftleşen dişi tavşanlar doğum yapmaya başlayabilir.

Ergenliğin ilk başlarında tavşanların çiftleştirilmesi pek önerilmemektedir. Bunun yerine tavşanların 1 yaşına basmaları ve tam erginliğe ulaşmaları beklenmelidir.

Tavşan Ne Zaman Doğurur?

Tavşanlar çiftleştikten sonra 30 ila 40 gün aralığında gebelik süreci yaşarlar. Bu süre tavşanın doğum geçmişine ve tavşan cinslerine göre değişiklik gösterir. Örneğin Hollanda Lop tavşanı türünde bu süre ortalama 35 gündür.

Tavşan Kaç Ayda Bir Doğum Yapıyor?

Tavşanlar ortalama 30 günlük gebelik sürecinin ardından belirli bir süre yavru bakımı yaparlar. Bu süreleri de hesaba katarak tavşanların 4 ay aralıklarla doğum yaptığını söyleyebiliriz.

Yavru Tavşan Kaç Ayda Çiftleşir?

Yavru tavşanlar 6 aylık olduktan sonra tam erginliğe ulaşırlar. Bu süreden sonra doğum verimlilikleri başlar. Özellikle 1 yaşına gelen tavşanlar doğum açısından yaşamlarının en verimli günlerini yaşarlar.

Bir Tavşan Kaç Gün Hamile Kalır? Tavşan Kaç Saatte Doğurur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tavşanlar ortalama 35 günlük hamilelik yaşarlar. Bu hamilelik sürecinden sonra anne tavşan doğum belirtileri göstermeye başlar. Doğum başladıktan sonra 3 ila 9 saat içerisinde tamamlanır ve yavru bakımı başlar.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?