Yetişkin ve Yavru Tavşan Yıkanır Mı?

Bugünkü tavşan bakımı rehberimizde tavşan yıkanır mı sorusuna yanıt verdik. Eğer sizin de Hollanda Lop tavşanı veya Angora tavşanı gibi evcil tavşanınız varsa ve onların yıkanıp yıkanamayacağı hakkında bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu içerik tam da size göre.

Tavşanlar Temiz Midir?

Tavşanlar temiz canlılardır. Tıpkı kedilerin ve köpeklerin yaptığı gibi kendilerini ve yavrularını yalayarak temizlerler. Tükürük bezlerindeki özel yapılar sayesinde kendilerini birçok mikrop ve parazitten temizlerler.

Ancak yine de dışarıda gezen veya tozlu ortamlarda bulunan tavşanlar kirleri üzerine çekebilir. Özellikle bahçeden eve girip duran tüylü tavşanlar büyük ölçüde kir taşıyabilir. Bu nedenle tavşan hastalıkları taşımasa dahi kir ve pislikleri evlere getirebilirler diyebiliriz. Tabii bu durumda tavşan sahiplerinin aklına ilk olarak tavşan yıkanır mı sorusu geliyor.

Tavşan Yıkanır Mı?

Tavşanınız dışarı çıkıyorsa ve siz tavşanınızı tekrar eve alıyorsanız yıkayabilirsiniz. Hatta yıkamanız da gerekir. Çünkü içeriğimizin başında da söylediğimiz üzere tavşanlar uzun tüyleri ile birlikte tozu, toprağı ve daha birçok parçacığı evinize taşıyabilir.

İçeriğimizin devamında tavşan nasıl yıkanır sorusuna yanıt verdik. Ancak öncesinde sizlere birkaç öneri vermek ve uyarıda bulunmak istiyoruz.

yavru tavşan yıkanır mı
yavru tavşan yıkanır mı

Tavşanlar özellikleri gereği hassas canlılardır. Eğer suyun soğukluğuna ve kullanılan temizlik malzemelerinin kalitesine dikkat etmezseniz tavşan hastalıkları ortaya çıkabilir. Tabii bu hastalıklar bir kuduz gibi enfeksiyon hastalıkları olmasa da üşütme, halsiz düşme, ishal vb. şekilde olabilir. Bu nedenle su sıcaklığını ayarlarken oldukça dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Yavru Tavşan Yıkanır Mı?

Yavru tavşanlarınız çok kirlenmediği sürece yıkamanıza gerek yoktur. Çünkü anne tavşan dilleri ile yavru tavşan bakımı yapar ve temizliğini sağlar.

Eğer illa ki yavru tavşanı yıkamak istiyorsanız yetişkin tavşan yıkamaya oranla daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yavru tavşanlar daha hassas canlılardır.

Yavru Tavşan Nasıl Yıkanır?

Yavru tavşan yıkarken şu aşamalara göz atmanızı öneriyoruz;

 • Yavru tavşanınızı yıkamadan önce birkaç havlu veya battaniye hazırlayın. Yumuşak ve emici malzemeler kullanmanız önemlidir.
 • Bir lavabo veya küçük bir plastik leğen gibi düşük bir yıkama alanı hazırlayın. Bu, tavşanın rahatlıkla oturabileceği ve hareket edebileceği bir alana sahip olmalıdır.
 • Sıcak su kullanmak yerine ılık su tercih edin. Suyun sıcaklığı, tavşanın rahat edeceği bir seviyede olmalıdır.
 • Tavşanı yıkarken, tavşanın kafasını suya batırmamaya özen gösterin. Tavşanların kulakları suyu sevmez ve ıslak kulaklar onları rahatsız edebilir.
 • Yavru tavşanı nazikçe suyla ıslatın, ancak suyun tavşanın gözlerine veya kulaklarına gelmemesine dikkat edin. Tavşanı rahatsız etmeden hafifçe ovun.
 • Tavşanı sabunlamadan önce, veterinerinizin tavsiye ettiği tavşan şampuanını kullanın. Bebek şampuanı gibi hafif ve tavşanlar için uygun bir şampuan tercih edin. Tavşanın gözleri ve kulaklarından uzak tutun.
 • Tavşanı hafifçe şampuanla masaj yaparak yıkayın, ancak yıkama süresini mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın.
 • Tavşanı iyice durulayın ve fazla suyu çıkarmak için nazikçe sıkın. Sıkma işlemi sırasında tavşanı rahatsız etmemeye özen gösterin.
 • Yavru tavşanı bir havlu veya battaniyeyle sararak kurulayın. Tavşanın vücut sıcaklığını korumasına yardımcı olmak için onu sıcak bir ortama alın.
 • Kuruduktan sonra, tavşanı temiz ve rahat bir alana yerleştirin. Tüyleri tamamen kuru olduğunda tüylerini fırçalayabilirsiniz.

Tavşan Şampuanla Yıkanır Mı?

Tavşan yıkarken bebek şampuanı gibi göz yakmayan şampuanları tercih edebilirsiniz. Şampuanı sürdükten sonra bir tarak yardımıyla tavşanınızın tüylerini taramanız tavşanınızın hoşuna gidecektir.

Tavşanın Ayakları Nasıl Temizlenir?

Tavşanların ayaklarını ıslatılmış bir havlu aracılığı ile ovalayarak kolayca temizleyebilirsiniz. Tabii bu esnada tavşanınızın ayaklarını incitmemeye özen göstermelisiniz.

Tavşan Yıkanırsa Ne Olur?

Tavşan doğru bir şekilde yıkanırsa oldukça mutlu olacağını söyleyebiliriz. Ancak soğuk suyla ya da kalitesiz malzemeler ile yıkanırsa keyfi kaçabilir ve hatta çeşitli hastalıklara daha açık hale gelir. Bu durum bütün tavşan cinsleri için geçerlidir.

Evcil Tavşanlar Banyo Yapar Mı? Tavşan Suyla Yıkanır Mı?

Hem evcil tavşanlar hem de Kır tavşanı gibi yabani tavşanlar banyo yaptırılabilir. Daha önce de söylediğimiz gibi doğru şekilde yaptırdığınız sürece bütün tavşan ırkları banyo yaptırılabilir.

Tavşan Kaç Aylıkken Yıkanır?

Tavşanlar ilk doğduğunda yıkanmamalıdır. Bu durum onların hastalıklara karşı açık olmasına yol açar. Ancak 2 aylık olan tavşanlarınızı yıkamaya başlayabilirsiniz.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?