Yavru Tavşan Bakımı – Beslenmesi, Hastalıkları

Yavru tavşanlar, düşük vücut ağırlığı ve savunma mekanizmalarının zayıflığı nedeniyle özenli bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu blog yazısında, yavru tavşanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürdürebilmesi için uygun bakım yöntemleri ve beslenme programları hakkında ipuçları sunuyoruz. Yavru tavşanınızın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığından emin olmak için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yavru Tavşan Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru tavşanların yaşam ortamı, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Yavru tavşanların yaşam alanları, öncelikle temiz ve hijyenik olmalıdır. Tavşanların, idrarları ile birlikte bıraktıkları kokulu bir sıvı olan amonyak, yavru tavşanların sağlığı için oldukça zararlıdır. Bu nedenle, yavru tavşanların yaşam alanları düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Ayrıca, yavru tavşanların yaşam alanları geniş ve ferah olmalıdır. Aksi halde gelişim geriliği yaşanabilir. Yavru tavşanlar, sürekli hareket halinde olmayı severler ve hareket etmediklerinde mutsuz ve sağlıksız olabilirler. Yavru tavşanların yaşam alanlarında oynayabilecekleri, zıplayabilecekleri ve koşabilecekleri bir alan olmalıdır. Ayrıca, yavru tavşanların yaşam alanlarına yeterli miktarda hava ve doğal ışık girmesi de önemlidir.

İlginizi çekebilecek diğer tavşan içerikleri;

Yavru Tavşan Ne Yer?

Yavru tavşanların beslenmesi, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Yavru tavşanlar, doğumdan sonraki ilk haftalarda sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü, yavru tavşanların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için gereken tüm besinleri içerir.

yavru tavşan bakımı
Yavru Tavşan Bakımı

Ancak, yavru tavşanlar birkaç haftalık olduklarında, anne sütü yeterli olmaz. Bu nedenle, yavru tavşanlara, yüksek kaliteli bir tavşan yemi ve taze su verilmelidir. Tavşan yemi, yavru tavşanların sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişmeleri için gereken tüm besinleri içerir. Ayrıca, yavru tavşanların dişlerinin uzamasını önlemek için, taze yonca ve havuç gibi çeşitli besinler verilebilir.

1 Aylık Tavşan Nasıl Beslenir?

1 aylık bir tavşan hâlâ annesinin sütüyle beslenmelidir. Ancak yavaş yavaş katı yiyeceklere de alıştırılabilir. Bu dönemde tavşan yavrusuna verebileceğiniz bazı katı yiyecekler şunlardır:

 • Taze su ve yonca yaprakları
 • Kuru yemler (özellikle kuzu yemiği gibi yüksek kaliteli yemler tercih edilmelidir)
 • Taze sebzeler (marul, havuç, brokoli vb.)
 • Yulaf ezmesi

2 Aylık Tavşan Ne İle Beslenir?

2 aylık bir tavşanın artık yüksek kaliteli sıvı ve katı yiyeceklere ihtiyacı vardır. Bu dönemde tavşan yavrusuna verebileceğiniz bazı yiyecekler şunlardır:

 • Kuru yemler (özellikle kuzu yemiği gibi yüksek kaliteli yemler tercih edilmelidir)
 • Taze sebzeler (marul, havuç, ıspanak, pancar yaprağı vb.)
 • Yonca veya diğer taze otlar
 • Yulaf ezmesi
 • Az miktarda meyve (örneğin, elma, kiraz, çilek)

Tek Seferde Bir Tavşan Kaç Yavru Yapar?

Bir tavşan tek seferde ortalama 1 ila 8 adet yavru yapabilir. Ancak, genellikle bir tavşan 3 ila 4 tane yavru yapar. Yavru tavşanların doğduktan sonra bakımı oldukça önemlidir.

Yeni Doğmuş Tavşan Yavrusu İle İlgili Öneriler

Yeni doğmuş bir tavşan yavrusu ile ilgili aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz:

 1. Sıcaklık: Tavşan yavruları, doğduktan sonraki ilk haftalarda sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Yavruların annesi onları beslemek için yuvasından uzaklaşırken, yavruları uygun bir sıcaklıkta tutmak önemlidir. İdeal sıcaklık, 20-25°C arasındadır.
 2. Beslenme: Tavşan yavruları, doğumdan sonraki ilk birkaç hafta boyunca sadece anne sütüyle beslenirler. Bu süreçte tavşan annesinin sağlıklı ve yeterli miktarda süt üretmesi için iyi beslenmesi çok önemlidir.
 3. Temizlik: Tavşan yavrularının doğum sonrası bakımında temizlik çok önemlidir. Yuva alanının temiz tutulması, yavruların enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olur.
 4. Veteriner kontrolü: Yeni doğmuş tavşan yavruları, veteriner hekim kontrolünden geçirilmelidir. Bu, yavruların sağlıklı olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.
 5. Dikkat: Tavşan yavruları oldukça hassastır ve kırılgandırlar. Onları dikkatli bir şekilde tutun ve aşırı hareket etmekten kaçının. Ayrıca, yavruların yanında sigara içmek veya parfüm gibi kokulu maddeler kullanmak gibi irritasyonlardan kaçının.
 6. Evcil hayvanlarla temas: Tavşan yavruları evcil hayvanlarla bir arada tutulabilse de, bu durumda dikkatli olunmalıdır. Köpekler veya kediler gibi avcı hayvanları tavşanların yanına getirmekten kaçınmalısınız.

Yavru Tavşanların Temizliği

Yavru tavşanların temizliği, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Yavru tavşanların tüyleri düzenli olarak taranmalı ve kirlenirse, yıkanmalıdır. Ancak, yavru tavşanların sık sık yıkanmaları tavşanların doğal yağlarının yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle, yavru tavşanların yıkanması gerekiyorsa, özel tavşan şampuanları kullanılmalıdır.

Ayrıca, yavru tavşanların kafesleri düzenli olarak temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Yavru tavşanların kafesleri, amonyak kokusu oluşmaması için özellikle dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Yavru Tavşanların Sağlık Kontrolleri

Yavru tavşanların sağlık kontrolleri, sağlıklı bir yaşam sürdürebilmeleri için oldukça önemlidir. Yavru tavşanlar, düzenli olarak veteriner kontrolünden geçirilmelidir. Veteriner kontrolünde, yavru tavşanların sağlığı kontrol edilir ve gerekli aşılar yapılır.

Ayrıca, yavru tavşanların dişleri de düzenli olarak kontrol edilmelidir. Dişleri uzayan yavru tavşanlar, yemek yeme konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu nedenle, yavru tavşanların dişleri düzenli olarak kesilmelidir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim için;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?