Yaban Kır Tavşanı Nerede Yetişir?

Türkiye’nin en büyük Hollanda Lop tavşanı çiftliği olarak bugünkü blog içeriğimizde sizler için kır tavşanı nerede yetişir sorusuna yanıt verdik. Eğer siz de bu kemirgenlere karşı ilgi duyuyorsanız ve yaban hayatındaki yerlerine bir göz atmak istiyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Kır Tavşanı Türüne Genel Bir Bakış

Daha önceki kır tavşanı içeriğimizde bu tavşan cinsleri ile ilgili önemli bilgilere yer vermiştik. Ancak gelin yine de bu tavşan türlerine bir bakış atalım.

Kır tavşanları yaban hayatının önemli bir parçası olan canlı türlerindendir. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaşayan bu yaban hayvanları genellikle bitkiler, bitki kökleri, tohumlar ve taze dallar ile beslenirler.

Kır tavşanları genellikle iri boyutları ile ön plana çıkarlar. Boyutları Hollanda Lop tavşanı ile Angora tavşanı arasındadır. Tabii bu durum kır tavşanlarının yaşadığı bölgedeki sert koşullara göre değişiklik gösterir.

Kır tavşanları yılda ortalama 2 – 3 kere doğum yaparlar. Tavşanlarını küçük mağara, ağaç kovukları ve kendi kazdıkları toprak evlerde büyüten kır tavşanları, yavru tavşan bakımı da yapmaktadır.

İlginizi çekebilecek tavşan bakımı içerikleri;

Kır Tavşanı Nerede Yetişir?

Kır tavşanları iklimin çok sert olmadığı ve yiyecek bulabildiği birçok bölgede yetişirler. Yetişkinlik aşamasına kadar pek çok zorlukla mücadele ettikleri için yavru kır tavşanlarının çoğu yetişkinliğe ulaşamaz. Yetişkinliğe ulaşan kır tavşanları da hastalık (tavşanlarda kuduz içeriğimizi inceleyebilirsiniz, vahşi hayvan saldırıları ve insanlar tarafından avlanma gibi sebeplerle yaşamlarını yitirmektedir.

velikan tavşan fiyatları
Yaban Kır Tavşanı Nerede Yetişir

Bir kır tavşanının herhangi bir bölgede varlık gösterebilmesi için öncelikle hava koşullarının uygun olması gerekmektedir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan bu canlılar özellikle tavşan hastalıkları açısından risk altındadır.

Kır tavşanlarının aynı zamanda yeterli besine de ihtiyaç duyduğunu hatırlatmak isteriz. Bu nedenle yaşam alanları çorak araziler değil de genellikle akdeniz ikliminin olduğu alanlardır.

Kır Tavşanı Hangi İlde Yaşar? Kır Tavşanı Türkiye’de Nerelerde Bulunur?

Kır tavşanları ülkemizdeki birçok ilde yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak Afyon, Adana, Osmaniye, Niğde, Ankara, Antalya, Mersin, İzmir, Muğla, Aydın vb. illerde kır tavşanlarının daha çok görüldüğünü söyleyebiliriz.

Bahsi geçen bölgeler hem sıcaklık açısından hem av kuralları açısından hem de yeterli besin bulma açısından birçok ile oranla daha iyi koşullara sahiptir. Bu nedenle de yıllar içerisinde kır tavşanları bu bölgelerdeki sayılarını arttırmayı başarmıştır.

Kır Tavşanı Hangi Yöreye Aittir?

Kır tavşanlarını Türkiye’nin 7 bölgesinde de bulabilirsiniz. Sayılarına göre bölgeleri sıralayacak olursak şöyle bir liste ortaya çıkacaktır;

 • Ege Bölgesi
 • Akdeniz Bölgesi
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi
 • Marmara Bölgesi
 • İç Anadolu Bölgesi
 • Karadeniz Bölgesi
 • Doğu Anadolu Bölgesi

Kar Tavşanı Nerede Yaşar? Yaban Tavşanı Nerede Yaşar?

Kar tavşanları yüksekliğin olduğu karasal ve karlı bölgelerde yaşarlar. Özellikle Erzurum, Kars ve Ardahan gibi illerimiz bu tavşan ırkı için uygun bölgelerdir.

Yaban Tavşanı Hangi Ayda Doğurur?

Yaban tavşanlarının yani kır tavşanlarının doğumu için net bir tarih vermek doğru olmayacaktır. Kızgınlıkları genellikle Ocak ayında başlar ve Ağustos ayına kadar sürer. Bu aralıkta birkaç kez tavşan doğumu gerçekleşebilir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?