Tavşan Kuduz Olur Mu?

Tavşanlar gibi kemirgenler, kuduz gibi virüs kaynaklı hastalıklara yatkın olabilirler. Tavşan kuduz olur mu sorusunun cevabı, tavşanların bir enfeksiyon kaynağı olan etkenlerle ne kadar temas halinde olduğuna bağlıdır.

Tavşanda Kuduz Olur Mu?

Evet, tavşanlar da kuduz hastalığına yakalanabilirler. Kuduz, beyin dokusuna etki eden bir virüs nedeniyle ortaya çıkan ve ölümcül olabilen bir hastalıktır. Kuduz genellikle hayvanlar arasında yayılır ve enfekte olmuş bir hayvan tarafından ısırılan tavşanlar gibi diğer hayvanlarda da görünebilir.

Enfekte bir tavşan, kuduz belirtileri gösterir ve bu belirtiler diğer hayvanlara ve insanlara da bulaşabilir. Kuduz belirtileri arasında yorgunluk, iştah kaybı, ateş ve huzursuzluk bulunur. İlerleyen aşamalarda, tavşanın sinir sistemi etkilenir ve aşırı salya akıtma, yutma zorluğu, dehidrasyon ve davranış değişiklikleri gibi semptomlar gelişir. Kuduz hastalığı için tedavi yoktur ve enfekte bir tavşan insanlar için tehlike oluşturabilir.

İlginizi çekebilecek tavşan hastalıkları içerikleri;

Tavşan Kuduz Olur Mu
Tavşan Kuduz Olur Mu

Bu nedenle, tavşan sahiplerinin kuduz aşısının özellikle acil bir durumda alınması gereken enfekte bölgelere gitme durumlarında dahil olmak üzere, tavşanlarını düzenli olarak veteriner kontrolüne götürmeleri oldukça önemlidir. Tavşanların aşılanması, enfekte olmalarını engellemeye yardımcı olabilir ve bu da tavşanların ve insanların kuduz hastalığından korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, tavşanın yaşadığı bölgedeki kuduz durumu hakkında bilgi sahibi olmak da önemlidir ve tavşanın kuduz belirtileri göstermesi durumunda hemen veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.

Yavru Tavşan Kuduz Olur Mu?

Tavşanlar, kuduz hastalığına yatkın hayvanlar arasında yer almaktadır. Tavşan kuduz olur mu sorusunun cevabı, tavşanların kuduzlu hayvanlarla temas halinde olup olmadıklarına bağlıdır. Kuduzlu bir hayvanla temas ettikten sonra enfekte olan tavşanlar, belirtiler keşfedilmeden önce diğer hayvanlara ve insana kuduz bulaştırabilirler. Bu nedenle tavşan besleyenler, tavşanlarının kuduzlu hayvanlarla temasını önlemek için gerekli önlemleri almaları gerekmektedir. Ayrıca tavşanlarınızı kuduz aşısı yaptırmak, kuduz hastalığından korunma açısından önemlidir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Sıkça Sorulan Sorular

  Tavşanlar da dahil olmak üzere neredeyse tüm memeliler kuduz enfeksiyonu geçirebilir. Ancak tavşanlar kuduz vakalarının az görüldüğü hayvanlar arasındadır.

  Kuduz, enfekte bir hayvanın tükürüğü ile temas sonucu bulaşır. Bu nedenle, sadece ısırık değil, yaralanmalar veya açık yaralar ile temas da kuduz enfeksiyonuna neden olabilir.

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?