Dişi Tavşan Yumurtlar Mı?

Daha önceki içeriklerimizde bir çift tavşan kaç yavru yapar ve tavşanlar adet olur mu içeriklerimizde tavşan bakımı ve tavşan üremesi hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Bugünkü içeriğimizde ise tavşan yumurtlar mı sorusuna yanıt vereceğiz. Eğer siz de evde tavşan besleme konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz bu içeriğimiz tam da size göre.

Tavşan Nasıl Ürer? Tavşan Doğurur Mu?

Tavşanlar kemirgen canlılar arasında yer alan bir hayvan türüdür. Aynı zamanda memeli olan bu canlılar erkek ve dişi tavşanın çiftleşmesi ve vajinadan canlı yavru çıkışı ile ürerler.

Bazı kişiler tavşanların farklı şekillerde ürediğini düşünseler de gerçek aslında bundan ibaret. Ergenliğe erişmiş olan dişi ve erkek tavşan, cinsi fark etmeksizin kızgınlık dönemine girer ve yılda birkaç defa çiftleşir. Bu durumu kış uykusu gibi tavşanlara ait olmayanfaktörler etkilemez.

Çiftleşme sonucunda tavşan türüne, yaşına ve döl verimine göre değişmekle birlikte tek seferde 4 ila 6 adet kadar yavru yapar. Bunu tavşan kaç yavru yapar başlıklı içeriğimizde de detaylı bir şekilde anlatmıştık. Eğer tavşanların üremesi ve yavru tavşan bakımı ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak istiyorsanız ilgili linki ziyaret edebilirsiniz.

Tavşan Yumurtlar Mı?

Tavşanlar elbette yumurtlamaz 😊 Tıpkı diğer memeliler ve kemirgenlerde olduğu gibi tavşanlarda da doğum vajinal yolla gerçekleşir. Bir sonraki başlıkta üremeleri hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

Evcil ve Yabani Dişi Tavşanlar Yumurtlar Mı?

Tavşanların çiftleşmesi için tavşanların özellikleri gereği kızgınlık dönemine girmesi gerekiyor. Ardından erkek tavşanın penisi ile dişi tavşanın vajinası arasında birleşmenin gerçekleşmesi gerekiyor.

Çiftleşmenin hemen ardından dişi tavşan hamile kalır. Birkaç haftalık gebelikten sonra 4 ila 6 arasında değişen sayıda yavru tavşan dünyaya gelir.

Dişi Tavşan Yumurtlar Mı
Dişi Tavşan Yumurtlar Mı

Tavşan Kaç Günde Bir Doğum Yapar?

Buna net bir rakam vermek mümkün değildir. Yetişkin tavşanlar yılda birden fazla kez doğum yapabilseler de aralarındaki süre değişkendir.

Ayrıca unutmamak gerekir ki sık yapılan doğumlar tavşanların sağlığını olumsuz etkileyebilir ve evcil dostlarınız tavşan hastalıkları açısından riske girer.

Tavşan Bir Senede Kaç Kez Doğurur?

Tavşanlar yılda üçe kadar doğum yapabilir. Bu sayının üstünde tavşanınızın sağlığı olumsuz etkilenebilirken daha az doğum yapıldığında herhangi bir sorun meydana gelmez.

Tavşan Adet Olur Mu?

Bunu daha önce tavşanlar adet olur mu içeriğimizde detaylı bir şekilde anlatmıştık. Gelin bu konu üzerinde bir kez daha konuşalım.

Tavşanlar adet gören canlılar arasında değildir. Diğer kemirgen türlerinde olduğu gibi normal bir üreme sistemine sahiptir. Adet gören tek canlılar insanlar ve bazı primatlardır.

Tavşan Yavru Bakımı Yapar Mı?

Tavşanlar bir kediye oranla daha az yavru tavşan bakımı yaparken bir hamster ve Gine domuzuna oranla daha fazla yavru bakımı yapar. Yani kısaca tavşanların yaptıkları yavru bakımı yeterli düzeyde olmasa da yavruların büyümesi için yeterlidir.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?