Tavşan Geviş Getirir Mi?

Bu içeriğimizde tavşan geviş getirir mi sorusuna yanıt verdik. Özellikle tavşan eti yeme konusunda çekinceleri olan kişiler için detaylı bir araştırma yaparak bu blog içeriğini hazırladık.

Tavşan Geviş Getirir Mi? Tüm Merak Edilenler

Tavşanlar otçul beslenme tarzına sahip olan canlılardır. Diğer birçok hayvan türünde olduğu gibi tavşanlar da geviş getirerek beslenirler. Yani yedikleri otsu besinleri bir süre boyunca çiğnerler.

Tavşanlara verdiğiniz besinler öncelikle tavşanınız tarafından bir süre çiğnenir ve sonrasında yutulur. Ancak yutulan bu besinler midede tamamen sindirilmez. Tavşan yuttuğu besinleri midenin ön bölümünde tuttuktan bir süre sonra tekrardan ağzına alır.

Ağzına aldığı besini bir süre daha çiğneyen tavşanlar son kez yutar ve sindirim için hazır hale gelir. Bu döngü nedeniyle de tavşanlar geviş getirir mi hipotezine doğru bir yanıt verilebilir.

Kaya Tavşanı Geviş Getirir Mi?

Tavşanlarda türler arasında belirgin farklar olsa da bazı konular ortaktır. Örneğin Hollanda lop tavşanı ve cüce tavşan cinsi kulakları bakımından farklılık gösterirken angora tavşanı ve Velikan tavşanı boyut açısından farklılıklar gösterir.

Ancak beslenme konusunda tavşan cinsleri arasında herhangi bir fark bulunmaz. Yani lafın kısası Kaya tavşanı cinsi de bir mini lop tavşanı kadar geviş getirir. Bunlar tavşan ırklarının ortak özellikleri arasında yer almaktadır.

Tavşan Geviş Getirir Mi
Tavşan Geviş Getirir Mi

Tavşanlar Neden Geviş Getirir?

Tavşanların geviş getirmesinin sebebi besinlerden daha fazla yararlanabilmeleri içindir. Otlarda yeterince besin bulunmasa dahi fazla miktarda çiğneme hareketi sayesinde bütün vitamin ve minerallerden faydalanırlar.

Eğer siz de tavşan yemi aldıktan sonra tavşanınızın geviş getirdiğini görürseniz şaşırmayın 😊

Tavşan Şans Getirir Mi?

Elbette bu bir efsaneden ibaret 😊 Bazı insanlar tavşanların şans getirdiğine inanıyor olsa da bu tamamen bir yanılgıdır. Öyle ki bazı yerlerde şans metinlerinin tavşanlara çektirildiğini görebilirsiniz.

Tavşan Eti Neden Yenmez?

Bazı insanlar tavşan eti yerken bazıları yemez. Bunun sebebi genellikle dini inançlar gereğidir. Eğer tavşan sağlıklı ise ve tavşan hastalıkları açısından risk taşımıyorsa (örneğin tavşanlarda kuduz) onu yiyebilirsiniz. Eğer herhangi bir tavşan hastalığı söz konusu ise onu yemenizi önermiyoruz.

Öte yandan dini açıdan tavşan eti yiyip yememek tamamen size kalmıştır. Bizler bu konu hakkında sizlere herhangi bir öneride bulunamayız.

Tavşan Haram Mı Helal Mi?

Bazı kaynaklara göre tavşan eti yemek helal iken bazı kaynaklarda haram kılınmıştır. Siz eğer tavşan yemek istiyorsanız ve dini açıdan herhangi bir sakıncasının olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız görüşlerinize uygun kaynaklara göz atabilirsiniz.

Hollanda Lop Tavşanı Çiftliğimizde başta Lop tavşanı olmak üzere birçok tavşan ırkının üretimini yapmaktayız. Kendilerine ait bungalov evlerde doğal ortamlarına uygun koşullarda yaşayan tavşanlarımızı sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz;

 • WhatsApp: wa.me/+905327418453
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com
 • Dilerseniz sayfanın en altında yer alan iletişim kutusunu da kullanabilirsiniz.

Tavşan almaya karar verdiniz ancak kafes seçimi ve tavşanlarınızın ihtiyaçları hakkında fikriniz yok mu? O halde kendi ürünlerimizi kullanarak çektiğimiz bu videoyu izlemenizi öneriyoruz!

E-ticaret sitemizde ihtiyaç duyulan kemirgen ekipmanlarına ve diğer bakım ürünlerini bulabilirsiniz. E-ticaret sitemizdeki ürünler ile tavşanlarınızın yaşam kalitesini arttırabilir ve onlara daha iyi bir yaşam verebilirsiniz.

Kemirgenmarket.com e-ticaret sitemizde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir;

 • Kemirgen Yemi
 • Kafesler
 • Taşıma Araçları
 • Kemirgen İlaçları
 • Kemirgen Kum ve Talaşları
 • Yemlik ve Suluklar
 • Aksesuarlar ve Oyuncaklar
 • Kafes Izgaraları

Ayrıntılı bilgi almak için şu iletişim seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz;

 • WhatsApp: Tıkla anında sipariş ver!
 • E-Posta: kemirgenmarket@gmail.com

Tavşan almaya karar verdikten sonra tavşan bakımı hakkında yeterli bilgiyi edinmeniz gerekiyor. Yine kendi tavşanlarımız ve satışını yaptığımız ürünler ile çektiğimiz bu videoyu izleyerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Adres: Barbaros Mahallesi / Atatürk Caddesi / No:26   Başiskele/KOCAELİ
İletişim: +90 532 741 8453
Mail: info@kemirgenmarket.com

  Cevap bırakın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Konuşma başlat
  💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
  Hollanda Lop Tavşanı Çiftliği
  Merhaba 👋
  Sana yardım edebilir miyiz?